Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Startują Dni Łazarza – będzie parada, wycieczki i koncerty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Startują Dni Łazarza – będzie parada, wycieczki i koncerty
07-06-2022 07:15   Janusz Ludwiczak
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracają Dni Łazarza, czyli najstarsze i największe święto dzielnicowe w Poznaniu.

Dni Łazarza odbyły się ostatni raz w 2019 roku (były to 30. jubileuszowe). Z powodu pandemii i epidemicznych obostrzeń dzielnicowe święto nie zostało zorganizowane w ciągu ostatnich 2 lat (jedynie zorganizowano wydarzenia on-linowe w 2020 roku). W czwartek oficjalnie rozpoczyna się tygodnie świętowanie na Łazarzu.

– 32. Dni Łazarza odbędą się w 32. rocznicę istnienia samorządnego Poznania. Zaczniemy od Parady Łazarskiej, która przejdzie ulicami Łazarza na Rynek Łazarski. W tym roku będzie to główne miejsce, gdzie odbywać będą się Dni Łazarza – zaplanowaliśmy liczne koncerty i występy – powiedział Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

32. Dni Łazarza rozpoczną się już w środę prologiem. O godz. 18:00 w auli szkoły katolickiej przy ul. Głogowskiej 92 odbędzie się koncert zespołów i chórów Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

W czwartkowe popołudnie odbędzie się jubileuszowa, 15. Parada Łazarska, w tym roku pod hasłem "Razem z Ukrainą". W barwnym korowodzie wezmą udział uczniowie szkół, harcerze. Nie powinno zabraknąć zabytkowych pojazdów. Parada przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Potockiej, Dmowskiego na Rynek Łazarski przy akompaniamencie Swarzędzkiej Orkiestry Dętej. Początek o godz. 16:30 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 (Szkoła Podstawowa nr 33 i 33 LO) przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego.

W piątek wiele będzie działo się na Rynku Łazarskim. Od godz. 10:00 zaprezentują się łazarskie przedszkola i szkoły podstawowe. Najmłodsi przygotowali bogaty program artystyczny. Wieczorem od godz. 18:00 rapowanie i koncerty zespołów: Ciepłe Brejki i Mitochondrium.

Z kolei od godz. 17:00 Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 przy Jarochowskiego 1 zaprasza do swojego ogrodu na II Łazarski Piknik Artystyczny.

Chętni będą mogli wybrać się w piątek o godz. 17:00 na przechadzkę zatytułowaną "Ulica Książęca nie tylko z nazwy". O historii ulicy Małeckiego i najciekawszych kamienicach opowie dr Liliana Krantz-Domasłowska.

Zorganizowana zostanie również wyjątkowa wystawa poświęcona Ukrainie.

– Jej hasło przewodnie to "No war". Mam potwierdzoną obecność ukraińskiego plakacisty, artysty ze światowej ligi - Dymitro Dziuba z Kijowa. Swoje prace zaprezentują również laureaci wielu prestiżowych nagród: Marek Maciejczyk i Tomasz Czyżkowski – zapowiada Dominik Jakubowski, grafik, autor plakatów.

W sobotnie południe kolejna wycieczka po Łazarzu, na którą zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa "Fest Fyrtel". Spacer zakończy się w najstarszej filii Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej.

– Nasza filia przy Lodowej działa od 1949 r. Jest to najdłużej działająca biblioteka w Poznaniu, dlatego chcielibyśmy przedstawić obszerną historię, pokazać unikatowe zbiory pochodzące z lat 60` – powiedział Roman Kaczmarek, kierownik Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich.

W sobotę sporo będzie działo się również na samym Rynku Łazarskim. Od godz. 12:00 do wieczora zaplanowano m.in. występy uczniów Zespołu Szkół Muzycznych, zespołów artystycznych z MDK3. Na scenie wystąpią też młodzi artyści: Mati Topur, zespół Powroty z Gdańska i Blazed Yard. W programie również gra terenowa przygotowana przez harcerzy ze Szczepu Łazarz i namiot Niewidzialnej Ulicy.

Z kolei w niedzielne południe najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych i przygotować oryginalną pizzę.

W Parku Wilsona odbędzie się Koncert Galowy. W programie m.in. pokaz akrobatyczny w wykonaniu uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 69, Tańcząca Lampa - pokaz taneczny, konceet bębniarzy czy występ Chóru Republiki Rytmu. O godz. 16:00 w Muszli Koncertowej wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją majora Pawła Joksta.

W poniedziałek, 13 czerwca uczniowie łazarskich szkół wezmą udział w turnieju piłkarskim oraz w konkursie wiedzy o dzielnicy "Łazarski Omniibus".

32. Dni Łazarza zakończy przyznanie "Nagrody im. Stanisława Strugarka" za popularyzację gwary poznańskiej, wyróżnień "Przyjaciel Łazarza" oraz tytułu "Człowiek Roku Łazarza 2022".

Szczegółowy program 32. Dni Łazarza można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.32dni.lazarz.pl.


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum Lazarz.pl

SERWIS SPECJALNY
www.32.dni.lazarz.pl

[serwis informacyjny]

[program 32.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: